Jest to poniedziałek następujący zaraz po Black Friday. Cyber Monday działa na tej samej zasadzie co Czarny Piątek, z tą różnicą, że odbywa się on tylko online. Sklepy internetowe oferują fantastyczne oferty, z których klienci mogą korzystać w zaciszu własnego domu.

Shop.org wymyślił termin „Cyber monday” już w 2005 roku. Stało się to, po przeanalizowaniu wzrostu ruchu internetowego i sprzedaży pierwszego dnia – gdy większość ludzi wraca do pracy po świątecznym weekendzie.

Termin ten, przyjął się od samego początku wśród konsumentów. W latach 2006–2011 sprzedaż internetowa w cyber poniedziałek podwoiła się do ponad 1,2 mld USD. Sukces Cyber Poniedziałku był odczuwalny na całym świecie, w tym w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i całej Europie – w tym w Polsce.

Wielu sprzedawców internetowych korzysta z tego wzrostu zainteresowania zakupami, oferując zniżki, kody rabatowe jak i bezpłatną wysyłkę. Shop.org pierwotnie wymyślił Cyber Monday jako termin marketingowy. Sklepy internetowe nie ograniczyły sprzedaży i rabatów tylko do Cyber poniedziałku, promocja zaczyna się już dużo wcześniej.