Po Święcie Dziękczynienia przychodzi czas na Black Friday. Ale skąd się wzięło sformułowanie Czarny Piątek?

Mity o Czarnym Piątku

W przeszłości kolor czarny był kojarzony raczej z dniami stresu gospodarczego niż dniami boomu sprzedażowego. Pierwszy Czarny Piątek miał miejsce w 1869 r. Po tym, jak finansista Jay Gould i przedsiębiorca kolejowy James Fisk próbowali opanować rynek złota, co ostatecznie doprowadziło do paniki finansowej i załamania rynku. Nieco ponad 60 lat później, 29 października 1929 r., Światowy kryzys gospodarczy rozpoczął się kolejną zapaścią na giełdzie, która nazywała się “Czarny Wtorek”.

Skąd się więc wiął Czarny piątek?

W latach 50. XX wieku kierownicy fabryk po raz pierwszy zwołali piątek po Święcie Dziękczynienia – nazwany Czarnym Piątkiem, ponieważ wielu z ich pracowników postanowiło wsiąść zwolnienia lekarskie, przedłużając tym samym wolne.

Około 10 lat później, policja drogowa w Filadelfii zwykła opisywać jako Black Friday dzień po święcie dziękczynienia, ponieważ musieli pracować na 12-godzinne zmiany w ogromnym ruchu ulicznym. Termin wkrótce dotarł do kupujących i kupców w Filadelfii, a stamtąd rozprzestrzenił się na cały kraj.

Lata 80. przyniosły Czarny Piątek, jaki znamy dzisiaj.

Podczas gdy słowa czarny i czerwony są używane w biznesie do opisywania zysków i strat – dzisiaj kojarzony jest głównie z jednyn z najbardziej wzmożonych dni zakupowych w roku pojawiło się dopiero w latach 80. XX wieku.